Padėkoti Pridėti įstaigą/pedagogą/renginį
BioPapa banner

Kaip mes žudome vaikų kūrybiškumą?

Kaip mes žudome vaikų kūrybiškumą?
Visi vaikai gimsta būdami kūrybiškumo genijais. Deja, sulaukus trečios ar ketvirtos klasės jų kūrybingumas dingsta nepalikdamas jokių pėdsakų. Kalbant apie intelektą, yra fenomenas pavadintas Flino efektu: kiekvienos kartos rezultatai pagerėja 10 taškų, nes turtingesnė (turiningesnė) išorinė aplinka padaro vaiką protingesniu. Tačiau vaikų kūrybiškumas parodo atvirkštinę tendenciją. Nuo 1990 metų kūrybingumo testo rezultatai mažėja. Ką gi mes darome ne taip?

Štai pagrindiniai kūrybinės vaikų pradžios "žudikai":

apdovanojimai. Moksliniai tyrimai rodo, kad apdovanojimai slopina vaikų fantaziją bei norą pažinti aplinkinį pasaulį. Vaikas įdės tik tiek pastangų, kad kažką laimėtų, bet nesistengs pasiekti daugiau. Prizai ir lipdukai (mokyklose) źudo malonumą užsiimti kūrybine veikla. Juk mes norime, kad mūsų vaikai būtų susidomėję ir motyvuoti, o nesidžiaugtų sąsiuviniais pilnais lipdukų. 

globėjiškumas. Nuolatinis buvimas šalia ir kontroliavimas kiekvienos idėjos blogai veikia vaikų kūrybiškumą. Jeigu jį pastoviai stebi ir nuolatos patarinėja, vaikas nesimoko rizikuoti ir vertinti padarytų klaidų naudą.

sprendimų apribojimas. Mes patalpiname vaikus į sistemą, kuri moko: "Egzistuoja tik vienas teisingas atsakymas". Dauguma žaislų vaikas gauna su instrukcijomis ir mes retai leidžiame jam pačiam spręsti kaip žaisti. Tačiau būtent noras pažinti ir atrasti yra nestandartinio mąstymo pagrindas.
 
- perdėtas planavimas.  Būreliai, užsiėmimai, susitikimai - niekada vaikų dienotvarkė nebuvo taip užpildyta. Mes taip užsiėmę užimti vaikus, kad pamirštame apie patį svarbiausią kūrybiškumo pradžios pagrindą - nuobodulį. Nuobodulys skatina vaizduotę, o ši savo ruožtu "maitina" idėjas ir skatina kūrybingumą. Dažnai mes sakome, kad mums reikia pasėdėti, pailsėti, sugrąžinti savo jėgas, bet kodėl mes to netaikome savo vaikams? Būtent tuomet, kai mes "nieko neveikiame", mūsų smegenis aplanko geriausios idėjos. 
Kūrybiškumas "žydi" tuomet, kai darome ką nors su malonumu. Iš tikrųjų svarbiausia malonumas, o ne tobulumas. Pamirškime   tai, kad reikia daryti "teisingai" ir leiskime vaikams pažinti, rizikuoti ir daryti klaidas, tam, kad jie pajaustų laisvę ir galėtų realizuoti visas savo nuostabias mintis.

Išversta pagal: http://mchildren.ru/how-to-kill-creativity-child/

Kampanija "Tėvystės galima išmokti!" - Išmok būti mama! Išmok būti tėčiu!
Jei Tavo aplinkoje yra tėvų, būsimų tėvų arba žmonių, kurie prisideda prie vaiko auginimo - pasidalink su jais.
Informacijos apie nemokamus ir mokamus tėvystės įgūdžių mokymus ieškokite savo savivaldybėje. Daugiau informacijos: http://svietimogidas.lt/tevyste

Nėra komentarų

Paskutinės padėkos

Ačiū už nuostabias pamokas :D

Noriu padėkoti, nes kiekvieną pamoką jūs mane motyvuojate mokytis ne tik biologija, bet ir kitas įvairias mokslo šakas. Jūs sudominote mokslu kuriuo nemaniau, kad kada nors būsiu susidomėjęs

Rima Ulozienė2023-10-12

Labai kompetetinga mokytoja, puikiai moka prieiti prie vaiko, mano sūnus buvo labai uždaras, bet mokytoją Rimą jis prisileido ir su noru ėjo į darželį. Ilgimės šios nuostabios mokytojos. Sėkmės ir kantrybės darbuose.

Dekinga visaip! Tobula mokytoja

Ačiū Jums už viską, miela MOKYTOJA!🥰